Gezilecek Yerler

Özgürlük Meydanı

 Özgürlük Meydanı Kiev'in ana merkez meydanıdır. Ukraynaca söylenişi Maydan Nezalejnasti, X. y.y.'a kadar ormanlık bir alandı, O dönemde Yüksek Koru diye adlandırılıyordu. X. y.y. itibari ile ağaçlar Kiev'in inşasında ev yapımında kullanılmak üzere kesildi ve büyük bir ova şeklinde boş bir alan ortaya çıktı. Kiev'in girişinde hayvanların otladığı ve Kiev'e gelen elçi, tüccar ve kervanların beklediği bir ova olarak kulanıldı ve Keçi ovası diye adlandırıldı. XVIII. y.y.'a kadar bu şekilde kullanıldı. XVIII. y.y sonlarında meydan geniş bir ova halindeyken (keçi ovası), buraya şehre giriş surlarının inşasına karar verildi. XVIII y.y . sonlarında büyük surlar inşa edildi ve eski tarihi şehre giriş imkanı veren üç kapıdan biri olan Lyadskie Girişi inşa edildi, 1833 yılında meydandaki surlar gibi giriş kapısı da yıkıldı. XIX. y.y. Krestatik Caddesi'nin ana cadde statüsüne kavuşmasıyla meydan da Kiev şehrinin ana meydanı ünvanına kavuştu. Günümüzde Kiev hem tarihi hem de tarih yazan bir meydan konumundadır. 1991 yılında Ukrayna'nın SSCB'den ayrılması için gösteriler ve toplantılar aylarca bu meydanda yapıldı ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti, Bu şekilde Ukrayna'nın Rusya'dan ve Beyaz Rusya'dan ayrılması gerçeklesti. İkinci tarih yazması ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra yine Ukrayna Halkı bu meydanda toplanması ve seçim sonuçlarını aylarca burda toplanıp protesto ederek, dünyaca ünlü turuncu devrimi bu meydanda gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan biridir. Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev'in kurucularının heykeli ve şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak bu meydanda bulunmaktadır.


Khreshchatyk Caddesi

Tarih içinde eski zamanlarda Khreshchatyk Caddesi'nin olduğu yer, eski Kiev şehrinin giriş noktasıydı ve burada büyük ve sık ağaçlı bir orman bulunmaktaydı. Buraya ''Derin Orman" denilmekteydi
Khreshchatyk Caddesi'nde ilk yapılar XVIII y.y. sonlarında, ormanlık alanın kesilmesiyle inşaa edildi ve çok kısa bir sürede genişleyen Kiev şehrinin ana sokağı durumuna geldi. Günümüzde bu Cadde Kiev'in değil aynı zamanda Ukrayna'nın da ana caddesi durumundadır. 1100 metre uzunluğundaki bu caddede sağlı sollu pek çok dünyaca ünlü mağaza bulunmakta, ve pek çok caffe, bar ve restoran da cadde üstünde ve caddenin çevresindeki ara sokaklarda bulunmaktadır. Başlangıç noktası Bezarapski Pazarı ve Kiev'in Ak Merkezi sayılabilecek ''Arena City" bulunmakta, bitiş noktasında ise dünyaca ünlü Özgürlük Meydanı (Turuncu Devrim Meydanı) bulunmaktadır. Khreshchatik Caddesi hafta sonları ve bayram günleri motorlu araç trafiğine kapatılmakta ve tamamen insanların rahat gezip eğlenmesi için ortam sağlanmaktadır. Khreshchatyk Caddesi, tüm gününüzü ve gecenizi dolu dolu geçirebileceğiniz yer.

 Andrevski Spusk  (Andrevski Yokuşu)

Andrevski yokuşu; Aya Sofya meydanıyla, Kontraktova meydanını birbirine bağlayan tarihi bir sokaktır. Bir diğer deyişle yönetim merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehiri bir birine bağlayan merkezi, tarihi bir sokaktır 1711 yılı itibariyle Kiev şehrinin yöneticisinin emriyle Andrevski sokağı genişletildi ve sadece insanların yürüyerek geçtiği patika bir yol olmaktan çıkıp, atlıların ve at arabalarının da geçebildiği büyük ana bir sokak haline geldi.Günümüzde Andrevski Yokuşu, Kiev'in turistik merkezidir. Yokuş boyunca sağlı sollu Ukrayna'ya ait tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standların bulunduğu bir sokaktır. Ayrıca Andrevski yokuşunda ressamlar sokağı ve pek çok resim galerisi de bulunmaktadır. Sokak boyunca pek çok cafe ve restoran da bulunmaktadır. Bu cafe'lerin bir kısmı Dnipro nehri manzaralıdır.Podol Semti 
Kiev bir zamanlar, yönetim merkezi olan üst şehir ve halkın yaşadığı, ticaret yaptığı yer olan alt şehir (Podol) diye ikiye ayrılırmış. Nehir kıyısında ve Kiev'deki pek çok eski yapı, kilise, anıt, sokak ve meydan bu semtte. Liman, eski pazarlar, balı kçılar çarşısı, Kiev'e has mimari özellikleri yansıtan evleri ve dar sokakları mutlaka görülmeli. Zoloti Vorota (Altın Kapı) ise şehrin ana giriş kapısı. Kiev Prensliği'nin kurucusu Yaroslav Mudri yaptırmış. Bizans mimarisi etkisindeki surlar zamanla yıkılsa da kapı orijinal halini korumuş.

Golden Gate (Zoloti Vorota)
       Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev'i Şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri 1017-1024 yılları arasında Bizans'la o dönemde olan sıcak iliskilerden etkilenilerek ve Bizans'taki mimariden esinlenerek şehre giris kapısı ve şehrin çevresine surların inşaa edilmesine karar verildi. Golden Gate (zoloti vorota) adı verilen giriş kapısı inşaa edildi. Şehrin bu büyük ana giriş kapısı içine ayrıca kilise de inşaa edildi. Şehrin çevresindeki surların yıkılmasına rağmen giriş kapısı günümüze kadar yıkılmadan ve orjinal dokusunu koruyarak kaldı. Günümüzde Kiev'e gelen turistlerin şehrin tarihini ve mimarisini, geçmiş dokusunu anlamak icin mutlaka ziyaret ettikleri önemli yerlerden biridir.
   
Azizler Şehri Pecherska Lavra 
      Dnipro'nun tepelerine hakim olan pecerska lavra neredeyse 900 yillik bir gecmise sahiptir.Bu kompleks yapi, irili ufakli bir çok kilise ve mimari yapidan oluşmustur. Lavra bünyesinde bir çok yeralti mezarlığı vardır. Bu yüzden mağaralar manastırı olarak da anılan bir yerdir..Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan koleksiyonuyla pecerska lavra dünyanın her yerinden ziyaretciye ev sahipligi yapmaktadir ..
    
Svetoya Sofya Katedrali 
      20 yılda tamamlanmış. Bizans kiliselerinin şaşaasını yansıtıyor, ama klasik özelliklerini taşımıyor. Bina gövdesi beyaz, soğan biçimindeki kubbeleri yeşil. Merkez kubbe diğerlerinden daha büyük ve yaldızlı. Ukrayna'da UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilen ilk yapı. Üç tarafında iki katlı galeriler yer alıyor. iç kısımda muhteşem mozayikler, freskler ve ikonlar var. Tatarların istilasından sonra terkedilmiş. 1600'lere kadar Doğu katolik kilisesi tarafı ndan kullanılmış. Restorasyonu Ukrayna tipi barok tarzında yapılmış. Sovyet devriminden sonra hükümet katedrali yıkmaya ve bir tür parka dönüştürmeye karar vermiş. Ama çok sayıda tarihçi ve bilim adamının çabasıyla korunabilmiş. Yine de 1934'te hükümet binaya el koymuş ve müzeye dönüştürmüş. 1980'lerin sonunda politik durum değişmeye başlayınca bu sefer de zaman içinde bu binayı kullanmış bütün mezhepler hak iddia etmeye başlamışlar, paylaşım sorunu çıkmış. Bugün Ukrayna hristiyanlık müzesi olarak kullanılıyor.
  

St.Vladimirskaya Katedrali 
            Masal kitaplarından fırlamış gibi görünüyor. Kiliseyi dünyaca ünlü yapan, adını, Hristiyanlığı Slav diyarına getiren Kinyas Vladimir'den alması ve özellikle de mozayiklerinin benzersiz güzelliği ve büyüleyiciliği. Ünlü Fransız, italyan ve Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmış. Kimi ikonlarda elmas ve altın kullanı lmış. Döneminin en pahalı ve en güzel kilisesi. Ukrayna ortodoks kilisesinin de merkezi.

Mariyinsky Sarayı
Mavi-Krem renklerden olusan muhtesem güzellikteki saray ; Kiev'in en büyük parklarindan birinin içinde yer alır.. 1750 yılında rus mimar İvan Minçurin göetimi altında Bartolomeo Rastelli tarafindan insaa edilmistir.. Bu etkileyici bina Çar ailesinin malikanesi olarak uzun süre kullanildi. Bugun ise baskan ziyaretlerine, resmi resepsiyonlara, uluslar arasi konferanslara ev sahipligi yapmakla birlikte turist grublari icin turlarda duzenlenmektedir ..

Babiy Yar 
İkinci Dünya Savaşı esnasında Kiev'de 100.000′den fazla insanın katledildiği ve toplu olarak gömüldüğü bir anıt parkıdır.Bu yüzbin insandan 33.771′i sadece iki günde katledilmiş ve toplu olarak gömülmüştür    

Kiev Mikro Minyatür Müzesi
 Dünyada bir eşi daha olmayan müzenin kurucusu ve bütün eserlerin sahibi Ukrayna vatandaşı olan Mykola Syadristy'dir. Bütün eserleri kendi eliyle yapmıştır. İlk eserini yapması 1960′lı yılların başına uzanmaktadır. Bu mikro eserlerin pek çoğu Guinness Rekorlar kitabına girmiştir ve dünyanın pek çok ülkesinde sergilenmiştir. Müzedeki eserlere merceklerle bakılmaktadır. Bu eserler arasında, toplu iğnenin başındaki satranc takımı, saç teli içinde gül, dünyanın en küçük saati, iğne deliğindeki piramitler ve kervan, saç telinin ucuna isim ve soyismini yazması, dünyanın en küçük kilidi ve anahtarı gibi pek çok insanı hayret içinde bırakan eser bulunmaktadır.

II. Dünya Savaşı Müzesi
 Müze, ikinci dünya savaşı zaferi anısına yapılmış olan bir komplekstir. Açık kısım ve kapalı kısım olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Açık hava kısmında ölümsüz ateş, ikinci dünya savaşında kullanılan silah envanteri ve vatan ana heykeliyle zafer gününde tören yürüyüşünün yapıldığı toplu bataryalı yürüyüş yolu bulunmaktadır. Kapalı kısım ise vatan ana heykelinin altında bulunan iki katlı müze kısmıdır ve burda ikinci dünya savaşına ait belgeler, resimler ve katliamlarda kulanılan araçlar sergilenmektedir (giyotin makinası, insandan yapılmis sabun, insandan yapılmış eldiven, kemik öğütme makinası...

Ulusal Opera Evi 
    Opera binasi Kiev'in merkezinde B. Hmelnitskogo sokağında yer alır. Binanın dış güzelliği , görkemli iç mimarisi ve zerafetiyle tam bir bütün oluşturmaktadır.. Tiyatroda yapılan gösteri ve faaliyetler genelde Ukrayna- Rus opera ve balesi üzerinedir. Profesyonel sanatçılar , yaratıcı ışıklandırma ve gözalıcı dekorları ile hafızalardan silinmeyecek anılar bırakacagından emin olabilirsiniz.
    1867 yılında açılan ve dünyaya büyük sanatçılar kazandırmış operadır. Fransız Rönesans dönemine ait Barok mimari özelliklerini taşıyor. Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası Kiev Şlarmonisi, barok mimari tarzını günümüze kadar korumuş, ses akustiği mükemmel. Güzel Sanatlar Müzesi ise dünyada eşi olmayan resim koleksiyonlarını ve çok değerli ikon koleksiyonlarını barındı rıyor. Tchernobyl müzesi de görülmeye değer. 

Hidropark
Hidropark icin Kiev'in yazlık yeri, Antalya'sı diyebiliriz. 188 hektar arazi üzerine kurulmuş, Dnyepr nehrinin ortasında yer alan bir adadır. Kıyı kısmı tamamen kumla doldurulmuştur. Konum & Ulaşım sorunu da bulunmayan bu noktaya isterseniz arabayla, isterseniz metroyu kullanarak, da ulasabilirsiniz. Hidroparkta, yelken, kürek, su sörfü klüp binalarından ve su aktivitelerinden yararlanabilirsiniz. İsterseniz halk plajında, isterseniz paralı özel beech club plajlarında veya özel çıplaklar plajında güneşlenebilir, jet ski, bungee jumping, su kayağı, plaj futbolu ve plaj voleybolu gibi değişik aktivitelerden yararlanabilirsiniz.Gece ise uzun kafe ve barlar sokağında bulunan pek çok kafe ve barlarda yemek yiyip, canlı müzik dinleyebilirsiniz. Daha sonra hidroparkta bulunan açık ve kapalı diskolarda sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Hidropark sezonu 01 Mayıs'ta başlayıp , 01 Ekim'de sona ermektedir. Yazın hava sıcaklığı 32 dereceyi, su sıcaklığı ise 18 dereceyi bulmaktadır.
   
Botanik Bahçe
Kiev'in büyük botanik bahçesi 1937 yılında kurulmuştur. Günümüzde 130 hektar araziyi kaplamakta, ve 13.000′i aşkın bitki, çiçek, ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bu bakımdan dünyadaki ender ve görülmesi gereken botanik bahcelerden biridir. Bilim adamlarının araştırmalar yaptığı botanik bahçeler listesine girmektedir.
   
Kiev Hayvanat Bahçesi
 Kiev Hayvanat Bahçesinin kuruluşu 1908 yılına dayanmaktadır. Günümüzde Kiev Hayvanat Bahçesinin kapladığı alan 40 hektarı bulmuştur. Dünya'nın pek çok yerinden pek çok ender hayvan türünün de bulunduğu hayvanat bahçesini, yaz-kış çalışmaktadır. Çalışma saatleri 09:00-17:00 arasıdır. Hayvanat bahçesinin içinde ayrıca değişik eğlenceye yönelik atraksyonalar da bulunmaktadır. Bu şekilde gününüzü eğlenceli ve ilginç bir şekilde Kiev Hayvanat Bahçesinde geçirebilirsiniz. 

Pirogovo Açık Hava Müzesi  
Avrupa’daki en büyük açık hava müzelerinden biridir. İçinde Ukrayna’daki altı bölgeye ait insanların gerçekte yaşamış olduğu 100 yıl ile 350 yıl arasında geçmişe sahip yöresel evler ve yöresel köylerin bulunduğu müze.

Mariinskiy Park
Mariinsky Park şehir merkezinde konumlanan ve Kievin yeşilliğine yeşillik katan en büyük parklardan birtanesidir. Bu parkın Dinyepr nehrine bakan kısmından şehrin tamamını görebilmeniz mümkündür. Manzarası ve içindeki doğası mükemmel olan bu park insanların sık sık uğradığı bir parktır. Bu park içerisinde uzun yürüyüşlerinizin arkasından dinlenebileceğiniz güzel cafeler ve görebileceğiniz güzel heykeller vardır